Zasiłki w orzecznictwie Sądu Najwyższego z 2016 r. - najważniejsze wyroki z komentarzem
Nieprawidłowe jest ustalanie na nowo podstawy wymiaru zasiłku, gdy między okresami zasiłkowymi nie ma przerwy. Również zmiana wymiaru czasu pracy dokonana już w okresie wypłacania zasiłku macierzyńskiego nie wpłynie na wysokość zasiłku. To jedne z najważniejszych tez orzeczeń Sądu Najwyższego w zakresie prawa do zasiłków, wydanych w 2016 r.
Przytoczone najciekawsze i najistotniejsze dla praktyki orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczące tematyki zasiłkowej, wydane w 2016 r., pomogą w prawidłowym ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku oraz prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Opłacenie składek ZUS po terminie a prawo do zasiłku - wyrok SN z 19 stycznia 2016 r. (I UK 35/15)
Zagadnienie: Czy wcześniejsze nieopłacanie w terminie składek ubezpieczeniowych i zaległości względem ZUS może stanowić argument dla organu rentowego do odmowy przywrócenia terminu do zapłaty składki na ubezpieczenie chorobowe.
Rozstrzygnięcie: Wcześniejsze zaległości w zapłacie składek na ubezpieczenia społeczne i uchybianie terminom ich zapłaty nie mogą automatycznie przesądzać o odmowie przywrócenia terminu do opłacenia składki na ubezpieczenie chorobowe; każda sprawa wymaga indywidualnej oceny.
Stan faktyczny | Ubezpieczona prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlegała z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom od 2007 r., płacąc składki od najniższej podstawy. Składki często opłacała po terminie. Zaległości wobec ZUS spłacała w ramach zawartego układu ratalnego. Od 1 stycznia 2013 r. - będąc wówczas w ciąży - zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, deklarując składkę od wyższej podstawy. Od 4 kwietnia 2013 r. do porodu we wrześniu kobieta przebywała na zwolnieniu chorobowym. Składki za marzec 2013 r. opłaciła w terminie, lecz w niepełnej wysokości. Powodem był błąd biura rachunkowego. Niedopłata w składce chorobowej wynosiła kilkanaście złotych. ZUS nie przywrócił terminu do opłacenia składki chorobowej, argumentując to zaległościami i częstym nieopłacaniem pełnych składek. Organ rentowy wyłączył kobietę z ubezpieczenia chorobowego za okres 1-31 marca. Ponownie objął ją tym ubezpieczeniem od 1 kwietnia 2013 r. i przyznał zasiłek chorobowy dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek wyliczył od najniższej podstawy. |
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty