W jakich wyjątkowych sytuacjach przysługuje zasiłek macierzyński
W szczególnych sytuacjach prawo do zasiłku macierzyńskiego mogą nabyć ojcowie lub inni najbliżsi członkowie rodziny. Sytuacjami, które uprawniają ich do wystąpienia z wnioskiem o przyznanie tego prawa, są m.in. śmierć matki, porzucenie przez nią dziecka oraz legitymowanie się przez matkę dziecka orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu-ojcu dziecka albo innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny.
Osoby najbliższe nabędą prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał po dniu zgonu matki albo porzucenia przez nią dziecka, do końca okresu odpowiadającego okresowi urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. W przypadku porzucenia dziecka przez matkę zasiłek macierzyński przysługuje nie wcześniej niż po wykorzystaniu przez matkę 8 tygodni zasiłku macierzyńskiego po porodzie.
W takiej sytuacji ojciec dziecka (albo inny członek najbliższej rodziny) może również nabyć prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jeśli matka przebywa na zasiłku macierzyńskim i w czasie 8 tygodni po porodzie:
● wymaga opieki szpitalnej,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty