02.12.2015 Kadry i płace

Jakie są zasady nabywania przez nauczycieli prawa do dodatków do wynagrodzenia

Nauczyciele podlegający przepisom Karty Nauczyciela mają prawo, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, do dodatków, np. za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy. Wysokość niektórych stawek wymienionych dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania określa organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego (np. wójt gminy), w regulaminie wynagradzania uzgodnionym z nauczycielskimi związkami zawodowymi.

Prawo do danego dodatku, co do zasady, jest niezależne od prawa do pozostałych dodatków przysługujących na podstawie Karty Nauczyciela. Przyznanie np. dodatku za staż nie wyklucza prawa nauczyciela do dodatku motywacyjnego.

Dodatek za staż pracy

Nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, ale nie może on przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego (art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela). Dodatek ten jest wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od 4. roku pracy. Nauczyciel nabywa więc prawo do dodatku stażowego po przepracowaniu pełnych 3 lat (pismo MEN z 24 listopada 2009 r., DS-WPZN-MJ-400/04/09).

Dodatek za wysługę lat ustala się w zależności od tego, czy nauczyciel pracuje w jednej czy w kilku szkołach. Jeśli jest zatrudniony w kilku szkołach, to znaczenie ma, czy wymiar zajmowanego przez nauczyciela etatu przekracza pełny wymiar czasu pracy.

Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy. Oprócz tego uwzględnia się inne udowodnione okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, np. pobieranie zasiłku dla bezrobotnych, praca w gospodarstwie rolnym. Zwykle nie ma problemów z ustaleniem stażu pracy w przypadku pracy w jednej szkole, na podstawie jednej umowy o pracę. Więcej wątpliwości powstaje w sytuacji, gdy nauczyciel pracuje w kilku szkołach lub z jedną szkołą pozostaje w więcej niż jednym stosunku pracy. Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Chodzi bowiem o to, aby nie dublować trwających w tym samym czasie stosunków pracy. Poza tym do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia. Jednak ani Karta Nauczyciela, ani Kodeks pracy nie definiują pojęcia podstawowego i dodatkowego zatrudnienia. Przyjmuje się zatem, że albo nauczyciel wskaże - według uznania - które miejsce pracy jest dla niego głównym, albo - gdy takiego wskazania nie ma, podstawowe miejsce określa się według wymiaru zatrudnienia, tj. decyduje miejsce z większym pensum lub to, w którym nauczyciel dłużej pracuje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne