28.06.2014

Za przewlekłe postępowanie przed sądem przysługuje pracodawcy rekompensata finansowa

Pracodawca niezadowolony z długości trwania postępowania sądowego, w którym uczestniczy, może złożyć skargę do sądu na przewlekłość prowadzonego przez niego postępowania. Minimalna wysokość rekompensaty, jakiej z tego tytułu może żądać pracodawca od Skarbu Państwa, wynosi 2000 zł, a maksymalna 20 000 zł.

Opóźnienia przy rozpoznawaniu sprawy nie zawsze wynikają z przewinień sądu (lub komornika). Dlatego przy rozpatrywaniu skargi badane są wszystkie okoliczności, które mogły przyczynić się do tego, że rozpoznanie sprawy przedłużyło się.

Czynności związane z wniesieniem i rozpatrzeniem skargi przez sąd w typowym postępowaniu:

Krok 1. Wniesienie skargi przez osobę uprawnioną w formie pisma procesowego do sądu, który rozpatruje sprawę. W przeciwnym razie sąd odrzuca skargę bez wzywania do uzupełnienia braków.

Krok 2. Sąd lub prokurator, do którego wniesiono skargę, przedstawia ją niezwłocznie sądowi właściwemu wraz z aktami sprawy, w której toczy się postępowanie.

Krok 3. Sąd rozpoznaje skargę w składzie 3 sędziów.

Krok 4. Sąd wydaje orzeczenie w terminie 2 miesięcy, licząc od daty złożenia skargi. Skarga niezasadna jest oddalana.

Zasadność wniesienia skargi

Nie wszystkie sprawy muszą trwać długo, ale skomplikowany charakter niektórych z nich wymusza konieczność prowadzenia procesu przez wiele miesięcy lub nawet lat. Szczególnie wiele czasu potrzeba na rozstrzygnięcie procesów, w których wymagane jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych. W innych sprawach dłuższy przebieg postępowania uzasadnie konieczność przesłuchiwania licznych świadków. Bardzo często postępowanie przedłużają same strony procesu, które z opóźnieniem składają wnioski dowodowe lub kolejne pisma procesowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne