Jakie obowiązki ma osoba zatrudniająca nianię w przypadku jej choroby lub wypadku
Niania sprawuje indywidualną opiekę nad dziećmi od 20. tygodnia życia do ukończenia przez nie 3 lat (wyjątkowo do ukończenia 4 lat). Jest ona w tym celu zatrudniana przez rodziców na podstawie umowy uaktywniającej, do której stosuje się przepisy o zleceniu odpowiednio w zakresie nieuregulowanym w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Od 1 października 2011 r. rodzice mogą skorzystać z budżetowego finansowania składek za zatrudnioną przez nich nianię. Zatrudnienie przez rodziców niani powinno być dokonane na podstawie umowy uaktywniającej, o której mowa w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Takie zatrudnienie skutkuje obowiązkiem zgłoszenia niani do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych oraz wypadkowego. Składki na te ubezpieczenia są finansowane z budżetu państwa. Na swój wniosek niania może zostać objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (art. 50 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 11 ust. 2 ustawy systemowej). Za nianię, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, składki na to ubezpieczenie są finansowane z jej środków, a opłacane przez rodzica (art. 51 ust. 2 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3). Objęcie niani ubezpieczeniem wypadkowym oraz dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym umożliwia jej korzystanie ze świadczeń z tych ubezpieczeń.
Przyznanie świadczeń chorobowych nianiom następuje na zasadach przewidzianych dla ubezpieczonych będących osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Świadczenia chorobowe z ubezpieczenia chorobowego
Zasiłek chorobowy
Świadczeniem, z którego najczęściej korzystają osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu, jest zasiłek chorobowy. Przysługuje on osobie, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Aby niania nabyła prawo do tego świadczenia, musi posiadać tzw. okres wyczekiwania, czyli okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez określony czas. Dla osób ubezpieczonych dobrowolnie (a taką osobą jest niania) okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego wynosi 90 dni. Na prawo do zasiłku chorobowego nie może liczyć niania, która została objęta ubezpieczeniem chorobowym już po powstaniu niezdolności do pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty