Jakie warunki musi spełniać pracodawca, który ubiega się w ZUS o potwierdzenie druków A1 dla oddelegowanych pracowników
Jedną z korzyści, jaka wynika z przepisów dotyczących koordynacji ubezpieczeń społecznych, jest prawo do oddelegowania pracowników z jednego do innego państwa członkowskiego bez konieczności zmiany kraju, w którym za te osoby trzeba opłacać składki. Jednak nie każda firma może skorzystać z takiej możliwości. Najpierw musi spełnić tzw. warunki oddelegowania. W przeciwnym przypadku ZUS odmówi poświadczenia formularzy A1 dla delegowanych pracowników.
Przede wszystkim firma oddelegowująca pracowników do pracy w innym kraju UE powinna prowadzić w Polsce znaczną część działalności. Ponadto przez cały okres oddelegowania musi nadal pełnić zwierzchnictwo nad pracownikami i wypłacać im wynagrodzenia.
Warunki delegowania
Podstawową zasadą obowiązującą w zakresie zabezpieczenia społecznego jest zasada miejsca wykonywania pracy. Zgodnie z nią, osoba podlega ubezpieczeniom społecznym w państwie zatrudnienia, tzn. w państwie wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek (art. 11 ust. 2a rozporządzenia Nr 883/2004).
Możliwość oddelegowania pracownika do innego kraju unijnego i kontynuowania jego ubezpieczeń w państwie wysłania to wyjątek od powyższej zasady (przewidziany w art. 12 ust. 1 rozporządzenia Nr 883/2004). Firma może oddelegować pracownika najemnego (zatrudnionego np. na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia) do innego kraju członkowskiego w celu wykonywania tam pracy przez przewidywany okres, nie dłuższy niż 24 miesiące. Pracownik ten nie może jednak zostać wysłany w celu zastąpienia innego pracownika.
Warunki, jakie musi spełniać pracodawca delegujący, zostały szczegółowo określone w Decyzji Nr A2 z 12 czerwca 2009 r. Stosownie do jej pkt 1, pracownikiem delegowanym jest pracownik podlegający ustawodawstwu państwa członkowskiego (państwa wysyłającego) z tytułu wykonywania pracy na rzecz pracodawcy, który zostaje wysłany przez tego pracodawcę do innego państwa członkowskiego (państwa zatrudnienia) w celu wykonywania tam pracy na rzecz tego pracodawcy. Pracę uważa się za wykonywaną na rzecz pracodawcy państwa wysyłającego, jeżeli ustalono, że:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty