Obowiązki pracodawców w związku z przekształceniem żłobków na podstawie tzw. ustawy żłobkowej
Publiczne i niepubliczne żłobki stracą 4 kwietnia 2011 r. formę zakładów opieki zdrowotnej. Automatycznie publiczne żłobki przekształcą się wówczas w gminne jednostki budżetowe, a niepubliczne - nadal pozostaną prywatnymi podmiotami, ale już bez statusu zakładu opieki zdrowotnej.
Reorganizację żłobków wprowadza ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235), która wejdzie w życie 4 kwietnia 2011 r. W tym dniu żłobki w nowym kształcie przejmą z mocy prawa wszystkich pracowników dotychczasowych żłobków, w trybie art. 231 Kodeksu pracy regulującym kwestię przejścia zakładu na innego pracodawcę. Nowe przepisy przysparzają pracodawcom kolejnych obowiązków kadrowych związanych z transferem, jak.:
● dopilnowanie prawidłowego przebiegu przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy,
● dostosowanie liczebności personelu oraz warunków jego zatrudnienia i opłacania do nowych wymagań pracy w żłobku (w formie porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia warunków pracy i/lub płacy),
● rozliczenie się z osobami, którym zmiana organizacyjna nie odpowiada i odchodzą w związku z tym z pracy za 7-dniowym uprzedzeniem.
Formy organizacyjne żłobków przed i po zmianie przepisów
* Nowa forma działalności podmiotów sektora finansów publicznych. Formalnie została wprowadzona przez ustawę z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.). Realnie mogła jednak powstawać dopiero pod koniec 2010 r., kiedy to stopniowo ulegały likwidacji gospodarstwa pomocnicze i większość zakładów budżetowych.
Nowa struktura personelu i wymogi kwalifikacyjne w żłobkach
Na nowych zasadach żłobki mogą funkcjonować w formie gminnej jednostki budżetowej albo podmiotu gospodarczego utworzonego przez osobę fizyczną, osobę prawną bądź jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (art. 8 ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3, dalej ustawa żłobkowa). W żłobku może pracować osoba, która:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty