Świąteczne prezenty od pracodawcy - konsekwencje składkowo-podatkowe
Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy obdarowują pracowników najczęściej paczkami, bonami lub zamiast świadczeń rzeczowych wręczają im pieniądze. Wartość przekazanych pracownikom prezentów jest dla nich zazwyczaj przychodem z tytułu zatrudnienia. Wynikają z tego konsekwencje podatkowe, a czasami także obowiązek potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie wszystkie świąteczne wydatki poniesione przez pracodawcę mogą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodu (kup).
W zakładach pracy przyjęło się także organizowanie różnego rodzaju imprez świątecznych, takich jak mikołajki, czy tradycyjna firmowa Wigilia. Organizacja tych imprez powoduje powstanie dodatkowych obciążeń składkowo-podatkowych zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.
Świadczenia rzeczowe i bony towarowe
Rozważając zakres obciążeń podatkowo-składkowych dla wręczanych pracownikowi świadczeń rzeczowych, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
● z jakiego źródła będą finansowane prezenty,
● jaki rodzaj świadczenia chcemy podarować (np. czy będzie to paczka, czy bon towarowy),
● jaka będzie wartość prezentu.
Od ww. kwestii zależy, czy prezent świąteczny będzie obciążony podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy od jego wartości trzeba będzie potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne.
Świadczenia rzeczowe dla pracowników mogą być finansowane z różnych źródeł, tj.:
● zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs),
● funduszy związków zawodowych,
● funduszu socjalno-bytowego,
● ze środków obrotowych firmy.
Omówimy kolejno obowiązek opodatkowania i oskładkowania poszczególnych świadczeń w zależności od źródła ich sfinansowania.
Świadczenia rzeczowe dla pracowników z zfśs i funduszy związkowych
Fundusz socjalny jest tworzony w celu spełniania przez pracodawcę obowiązków w zakresie działalności socjalnej wobec pracowników.
Z mocy ustawy uprawnionymi do korzystania ze środków zfśs są:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty