O jakich zmianach w rodzinie osoba pobierająca świadczenia rodzinne jest zobowiązana poinformować instytucję, która je wypłaca?
Sytuacja rodziny, która pobiera świadczenia rodzinne w trakcie okresu zasiłkowego, może ulec zmianie. Jeżeli zmiany te wpływają na prawo do świadczeń, należy niezwłocznie poinformować o nich instytucję, która je wypłaca.
Okolicznością, która uzasadnia ponowne przeliczenie dochodu albo przyjęcie dochodu z wyłączeniem niektórych jego składników, jest m.in. uzyskanie nowego źródła dochodu przez członka rodziny czy zmniejszenie liczby członków rodziny, np. wyjście za mąż córki. Jeżeli osoba uprawniona do świadczeń rodzinnych nie zgłosi zmian w sytuacji rodziny mimo takiego obowiązku, będzie zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.
Osoba, której odmówiono prawa do świadczeń rodzinnych, ponieważ nie spełniała warunków do ich przyznania, może ponownie wystąpić o nie w trakcie okresu zasiłkowego, jeżeli zmieniła się jej sytuacja materialna.
W obecnym okresie zasiłkowym wypłacamy naszym pracownikom świadczenia rodzinne. Jednemu z nich, mimo przekroczenia granicy dochodu, wypłacaliśmy zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego. Pracownik ten miał również prawo do świadczeń w okresie od maja 2004 r. do sierpnia 2005 r., a kwota przekroczenia wynosiła łącznie 7,25 zł. Córka pracownika w styczniu br. rozpoczęła staż, na który została skierowana przez urząd pracy. Po przeliczeniu dochodu jego rodziny okazało się, że dochód znowu nieznacznie przekroczył kwotę graniczną, tym razem o 39 zł. Czy możemy nadal wypłacać mu świadczenia?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się