07.08.2006 Ubezpieczenia

Jakie obowiązki mają pracodawcy w nowym okresie zasiłkowym

Kończy się okres zasiłkowy dla wypłaty świadczeń rodzinnych trwający od 1 września 2005 r. do 31 sierpnia 2006 r. W nowym okresie zasiłkowym, od 1 września 2006 r., świadczenia rodzinne będzie wypłacał już tylko organ właściwy. Organem właściwym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, natomiast ustalaniem prawa i wypłatą świadczeń zajmują się upoważnione jednostki w urzędzie gminy albo ośrodku pomocy społecznej.

Od września br. pracodawcy nie będą już mieli obowiązku wypłaty świadczeń rodzinnych. Powinni w związku z tym poinformować swoich pracowników i zleceniobiorców, że wnioski na nowy okres zasiłkowy należy składać już nie w zakładzie pracy, lecz w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej.
Jesteśmy zakładem pracy, który zatrudnia powyżej 20 pracowników. Czy od 1 września 2006 r. będziemy nadal wypłacać zasiłki rodzinne naszym pracownikom?
Od 1 września 2006 r., aby uzyskać prawo do świadczeń rodzinnych, należy zwrócić się do organu właściwego, np. urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. Od tej daty pracodawcy, bez względu na wielkość zatrudnienia, zaprzestają wypłaty świadczeń rodzinnych. Ostatnie świadczenia przysługujące pracownikom pracodawcy wypłacą za sierpień 2006 r.
Od początku obowiązywania systemu świadczeń rodzinnych, tj. od 1 maja 2004 r., ustawodawca założył, że od 1 września 2006 r. ustalanie prawa i wypłata świadczeń rodzinnych będą należały wyłącznie do organu właściwego. Pracodawcy, w zależności od wielkości zatrudnienia, wypłacali te świadczenia w dwóch pierwszych okresach zasiłkowych, tj. od 1 maja 2004 r. do 31 sierpnia 2005 r. i od 1 września 2005 r. do 31 sierpnia 2006 r. Przepisy ustawy co do terminu przejęcia zadań w zakresie świadczeń rodzinnych nie uległy zmianie.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne