28.09.2005 Kadry i płace

Jak pracodawca może ułatwiać podnoszenie kwalifikacji pracownikom?

Dobrze wykwalifikowani pracownicy gwarantują odpowiednio wysoką jakość świadczonej pracy. Pracodawca powinien być więc zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji i zdobywaniem nowych umiejętości przez swoich pracowników. Taki obowiązek nakłada na niego wprost Kodeks pracy.

Podnoszenie kwalifikacji może się odbywać albo formach szkolnych, albo pozaszkolnych na podstawie skierowania pracodawcy lub bez niego. Nauka w formach szkolnych odbywa się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych. Pozaszkolnymi formami nauki są: studia podyplomowe, kursy, seminaria oraz w razie potrzeby staże zawodowe, staże specjalizacyjne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane itp.
Z pracownikiem, który podejmuje naukę na podstawie skierowania przez pracodawcę, należy zawrzeć umowę. Warto w niej szczegółowo uregulować wzajemne prawa i obowiązki związane z nauką pracownika, aby uniknąć nieporozumień w trakcie nauki i po jej zakończeniu.
Zawarłem z pracownikiem 2 miesiące temu umowę o pracę na czas określony na okres 3 lat. Obecnie pracownik zwrócił się do mnie z prośbą o skierowanie na dwuletnie uzupełniające studia magisterskie. Czy mogę to zrobić w przypadku zatrudniania tego pracownika na umowę terminową? Słyszałem, że taka możliwość dotyczy jedynie pracowników posiadających umowy na czas nieokreślony. Czy to prawda, że pracownik, aby uzyskać skierowanie, powinien przepracować pewien okres w zakładzie pracy?
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne