13.05.2005

Jakie są zasady sumowania okresów ubezpieczenia chorobowego w Unii Europejskiej?

W Polsce prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego jest uzależnione od posiadania okresu wyczekiwania, tj. wymaganego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. W podobny sposób uregulowane są zasady nabywania prawa do świadczeń w razie choroby przewidziane w prawie wewnętrznym innych państw członkowskich UE.

W poszczególnych państwach Wspólnoty Europejskiej prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby lub macierzyństwa często zależy od wymaganego okresu ubezpieczenia, zatrudnienia, a niekiedy zamieszkania. W związku z tym konieczne było uregulowanie tych spraw na gruncie prawa wspólnotowego, tak aby przewidywało możliwość sumowania okresów ubezpieczenia przebytych w różnych państwach.
Sumowanie okresów umożliwia przyznanie świadczeń chorobowych lub macierzyńskich osobom, które nie osiągnęły w danym państwie wymaganego okresu do przyznania tych świadczeń. Bez tej regulacji mogłoby się zdarzyć, że pracownik migrujący podlegający ubezpieczeniu kolejno w kilku państwach członkowskich, nie nabyłby prawa do świadczeń chorobowych. W każdym z nich miałby bowiem za krótki okres ubezpieczenia, mimo że łączny okres ubezpieczenia przebyty w różnych państwach uprawniałby do świadczeń.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne