Jak ustalać prawo i wypłacać zasiłki z ubezpieczenia chorobowego na podstawie prawa UE?
Każde państwo członkowskie UE zachowało prawo do tworzenia własnego ustawodawstwa, również w zakresie świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa. Zatem każde państwo członkowskie może swobodnie decydować o warunkach nabywania prawa i wypłaty tych świadczeń.
Obywatele państw UE mają prawo do swobodnego przemieszczania się w granicach Wspólnoty. Korzystanie z tego prawa powoduje, że osoby migrujące będą podlegały systemom prawnym różnych państw członkowskich. W związku z tym, aby ułatwić im korzystanie ze swobody przemieszczania się, a jednocześnie zabezpieczyć je na wypadek choroby, wprowadzono odpowiednie przepisy prawa wspólnotowego. Przepisy te mają na celu koordynowanie poszczególnych systemów zabezpieczenia społecznego państw członkowskich.
W Polsce świadczeniami pieniężnymi na wypadek choroby lub macierzyństwa, które zostały objęte koordynacją, są: wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, zasiłek wyrównawczy, zasiłek macierzyński i zasiłek opiekuńczy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się