Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2025 r., sygn. II OSK 351/25
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Mazur (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stankowski Sędzia del. WSA Jan Szuma po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2025 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 listopada 2024 r. sygn. akt II SA/Sz 494/24 w sprawie ze skargi L. W. na postanowienie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia 11 czerwca 2024 r. nr WOA.7722.72.2024.JM w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie po rozpoznaniu sprawy
ze skargi L. W. (dalej: skarżący, skarżący kasacyjnie)
na postanowienie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie (dalej Inspektor Wojewódzki) z 11 czerwca 2024 r.,
nr WOA.7722.72.2024.JM w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych, wyrokiem z 14 listopada 2024 r. o sygn. II SA/Sz 494/24, oddalił skargę.
Sąd w uzasadnieniu powołanego wyroku przywołał treść przepisów mających zastosowanie w niniejszej sprawie i wyjaśnił, że istotą sporu jest, czy na badanej nieruchomości został posadowiony obiekt budowalny bez wymaganego pozwolenia
na budowę względnie zgłoszenia.
Zdaniem Sądu I instancji poczynione przez organ ustalenia dawały wystarczające postawy do przyjęcia, że sporną działkę utwardzono na zlecenie skarżącego, oraz że jest ona co najmniej od kwietnia 2022 roku wykorzystywana jako parking dla samochodów, w tym ciężarowych. Podstawy dla takich ustaleń dawała liczba stwierdzonych przez przedstawicieli organu postojów tego rodzaju pojazdów, potwierdzana dodatkowo przez sąsiadów nieruchomości. Tego typu zdarzenia niewątpliwie nie miały charteru jednostkowego czy incydentalnego, a zarówno utwardzenie gruntu jak i inne wykonane na działce instalacje oraz obiekty, jawią się jako przygotowanie danej działki do postoju i zabezpieczania pojazdów samochodowych, które jak oświadczał sam skarżący "zatrzymywały się" na terenie działki na okres 12-48 godzin.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
