Interpretacja indywidualna z dnia 11 grudnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.895.2025.3.MG
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
- nieprawidłowe - w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych oraz kosztów ubezpieczenia pojazdu (OC, AC, NNW, GAP) w 75%.
- prawidłowe - w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 października 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 3 października 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie pismem z 9 listopada 2025 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT). Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Nie zatrudnia Pan osób fizycznych w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie.
W 2025 r. nabył Pan samochód osobowy elektryczny o zasięgu do (...) km. Pojazd ten został ujęty w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa i jest wykorzystywany do celów mieszanych, tj. zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie. Ładowanie tego samochodu odbywa się przy użyciu dołączonej fabrycznie ładowarki z domowego gniazda, co powoduje, że proces pełnego ładowania trwa ponad (...) godzin. W praktyce skutkuje to tym, że przez dobę samochód pozostaje niedostępny do używania.
Zamierza Pan zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na kolejny samochód elektryczny, tym razem o większym zasięgu, który również będzie wykorzystywany w celach mieszanych.
Leasingodawca wystawi na rzecz Pana faktury VAT dokumentujące raty leasingowe. Samochody elektryczne będą parkowane zamiennie w Pana domu rodzinnym, położonym w innej dzielnicy (...) niż dzielnica Pana zamieszkania. Za zgodą właścicieli tej nieruchomości (Pana rodziców) samochody będą tam nieodpłatnie ładowane energią elektryczną. Fakt ładowania nie będzie dokumentowany dodatkowymi umowami ani refakturowaniem kosztów energii elektrycznej. W związku z powyższym zamierza Pan zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z leasingiem operacyjnym drugiego samochodu elektrycznego, w tym raty leasingowe oraz wydatki eksploatacyjne, w zakresie wynikającym z ustawy o PIT. Jednocześnie zamierza Pan odliczać podatek VAT naliczony wynikający z faktur dokumentujących raty leasingowe oraz inne wydatki związane z leasingowanym pojazdem, w wysokości przewidzianej w ustawie o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
