Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.71.2025.1.EB
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 lutego 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 29 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy szkoleń żeglarskich i motorowodnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą osoby fizycznej, w ramach której wykonuje Pan usługi szkoleń żeglarskich i motorowodnych (PKD 85.53.Z). W swojej działalności zajmuje się Pan również organizacją rejsów morskich oraz pracami szkutniczymi. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie działa Pan jako klub sportowy, ani związek sportowy. Nie posiada Pan akredytacji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Nie posiada Pan statusu jednostki objętej system oświaty w rozumieniu przepisów prawa oświatowego, czy też status uczelni, jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk lub instytutu badawczego. Nie są one finansowane w żadnym stopniu środkami publicznymi.
Zajmuje się Pan przeprowadzaniem kursów, takich jak: żeglarski oraz motorowodny. Przeprowadzając szkolenia zapewnia Pan niezbędne do ich przeprowadzenia materiały, narzędzia oraz sprzęt. Posiada Pan sprawdzony i bezpieczny sprzęt żeglarski, w tym jacht z dużym kokpitem oraz ponton, ale również korzysta Pan z wypożyczania odpowiednich sprzętów. Kursy prowadzi Pan osobiście oraz z pomocą własnych pracowników. Prowadzi Pan wyżej wymienione szkolenia zawodowe podnoszące kwalifikacje w nim uczestniczących uczestników, czego potwierdzeniem jest nabycie przez nich umiejętności i wiedzy do uzyskania stosownych tytułów i patentów, uzyskiwanych również po zdaniu egzaminów – prowadzonych już nie przez Pana. Przeprowadzane szkolenia żeglarskie i motorowodne, przygotowują do egzaminu na stopnie: żeglarza jachtowego, sternika motorowodnego. Nabranie tego tytułu uprawnia do prowadzenia określonych jachtów, motorówek. Prowadzi Pan tylko szkolenia, które mają na celu zaznajomienie i przygotowanie do zdania powyższych egzaminów. W celu nabycia odpowiednich uprawnień należy przystąpić do egzaminu weryfikacyjnego. Nie przeprowadza Pan takich egzaminów. Po ukończeniu kursu nie ma obowiązku przystąpienia do takiego egzaminu; jest to wyłącznie dobrowolna decyzja uczestnika. Odbiorcami kursów są przede wszystkim osoby prywatne, chociaż sporadycznie zdarzają się także przedsiębiorstwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
