Interpretacja indywidualna z dnia 28 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.678.2024.2.JO
Nieposiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz brak obowiązku rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia usług podnajmu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 grudnia 2024 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieposiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz braku obowiązku rozliczenia podatku należnego z tytułu świadczenia usług podnajmu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2025 r. za pośrednictwem ePUAP.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. SE (dalej jako „Wnioskodawca”, „Spółka”) posiada siedzibę rejestrową oraz rezydencję podatkową w Niemczech. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest dostawa oprogramowania dla handlu detalicznego. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany do celów VAT w Polsce, jak również nie posiada swojej siedziby w tym kraju.
Celem rozwinięcia zasięgu swojej działalności na Polskę, Spółka postanowiła utworzyć na terytorium tego kraju spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której to będzie jedynym udziałowcem. Nowa spółka – B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Nowa Spółka”) – została zawiązana 3 lipca 2023 r. (data wpisu do KRS 8 listopad 2023 r.) oraz zarejestrowana do celów VAT w Polsce od 1 stycznia 2024 r. Przedmiotem działalności Nowej Spółki jest działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (62.02.Z).
Przed zarejestrowaniem Nowej Spółki, A. SE zaczęła zawierać umowy, które następnie miały służyć działalności tej Nowej Spółki. Od momentu zarejestrowania Nowej Spółki i uruchomienia jej działalności, zawarte umowy są sukcesywnie przenoszone do Nowej Spółki. Wśród tych umów w szczególności wyróżnić należy umowę najmu biura w (…). Zawarta umowa przewidywała możliwość jej podnajmu. Po uzyskaniu zgody wynajmującego (w styczniu 2024 r.) doszło do podnajmu lokalu na rzecz Nowej Spółki, która to do dziś świadczy z tego miejsca swoje usługi i ma tam swoją siedzibę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
