Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.315.2024.4.MM
Skutki podatkowe przystąpienia do umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową (cash pooling).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przystąpienia do systemu kompleksowego zarządzania płynnością finansową. Uzupełnili go Państwo pismem z 9 stycznia 2025 r. – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
… Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) należy do grupy kapitałowej X (dalej: „Grupa X” lub „Grupa”) i jest polską spółką kapitałową, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej produktów marki X, w szczególności … . Spółka jest czynnym podatnikiem zarejestrowanym dla celów podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) w Polsce.
Jedynym wspólnikiem Spółki, posiadającym całość jej udziałów, jest … (dalej: „Pool Leader” lub „X DE”), który jest podmiotem z siedzibą w Niemczech, zarejestrowanym jako podatnik VAT w Niemczech w rozumieniu niemieckiego prawa podatkowego. Jednocześnie, X DE nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności dla potrzeb VAT i nie jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT.
Spółka planuje dołączyć do istniejącego w Grupie X systemu kompleksowego zarządzania płynnością finansową (dalej: „Cash pooling", „System”), który tworzą:
-X DE jako Pool Leader,
-podmioty z Grupy (do których dołączy również Spółka) jako uczestnicy Cash poolingu (dalej: „Uczestnicy”), z takich krajów jak: ….,
-Banki: … z siedzibą w Niemczech jako „Master Bank” oraz banki drugorzędne, wspierające poszczególnych Uczestników w ich krajach, do których, w ramach przystąpienia Spółki do Systemu, dołączy również … S.A. (dalej łącznie jako: „Banki”) - działające jako operatorzy Cash poolingu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
