Artykuł aktualny na dzień 17-01-2025

Wycena aktywów i pasywów według skorygowanej ceny nabycia

Ustawa o rachunkowości wskazuje, że niektóre aktywa i pasywa mogą, a według rozporządzenia o instrumentach finansowych powinny być wycenione nie rzadziej niż na dzień bilansowy według skorygowanej ceny nabycia. W niniejszym artykule wskazujemy, czym jest skorygowana cena nabycia i jak ją ustalać.

UWAGA(!) stosowanie „nowego” rozporządzenia o instrumentach finansowych 

13 grudnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 17 listopada 2024 r. w sprawie uznawania i metod wyceny oraz ujawniania i prezentacji instrumentów finansowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1750), które zastąpiło rozporządzenie Ministra Finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 277) obowiązujące od 1 stycznia 2002 r. Przepisy „nowego” rozporządzenia mają zastosowanie obowiązkowo po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2024 r., tj. za 2025 r. (§ 47 ust. 1 pkt 1 „nowego” rozporządzenia). Jednocześnie przewidziano możliwość zastosowania nowych przepisów do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się przed dniem 1 stycznia 2025 r., tj. za 2024 r. (§ 47 ust. 1 pkt 2 „nowego” rozporządzenia). W takiej sytuacji jednostka jest zobowiązana do zamieszczenia w informacji dodatkowej informacji o sporządzeniu sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami nowego rozporządzenia. Jednostki, które nie zdecydują się na wcześniejsze zastosowanie nowego rozporządzenia – stosownie do § 47 ust. 1 pkt 2 „nowego” rozporządzenia – stosują dotychczasowe przepisy zawarte w uchylonym rozporządzeniu. 

Co istotne, zmiany w „nowym” rozporządzeniu mają jedynie charakter korygujący (w celu ułatwienia ich stosowania), a nie systemowy. Przedstawiona w niniejszym artykule systematyka wyceny według skorygowanej ceny nabycia jest więc taka sama według „starego”, jak i „nowego” rozporządzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne