Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.463.2024.2.ED
Czy wypłata Pożyczki na rzecz Podmiotów powiązanych podlega opodatkowaniu Ryczałtem?
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynąłPaństwa wniosek z 26 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wypłata Pożyczki na rzecz Podmiotów powiązanych podlega opodatkowaniu Ryczałtem.
Z uwagi na braki formalne wniosku, wezwaliśmy Państwa, pismem z 16 września 2024 r. o ich uzupełnienie. Wezwanie zostało odebrane 25 września 2024 r., a uzupełnienie ww. wniosku wpłynęło 30 września 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej; Spółką).
W związku ze zmianą przepisów Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.; zwana dalej: CIT), które obowiązują od 1 stycznia 2022 r. Spółka wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (dalej również: „Estoński CIT” lub „Ryczałt”) od 1 lipca 2023 r.
Spółka spełnia warunki do skorzystania z Ryczałtu, w tym te zawarte w art. 28j Ustawy CIT oraz nie znajdą zastosowania okoliczności wyłączające opodatkowanie Estońskim CIT sprecyzowane w art. 28k ust. 1 Ustawy CIT.
Spółka funkcjonuje w grupie podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT (dalej: „Podmiot powiązany” lub w liczbie mnogiej „Podmioty powiązane”).
Spółka przewiduje możliwość udzielenia pożyczki Podmiotom powiązanym.
Z punktu widzenia Spółki i podmiotów powiązanych, współfinansowanie przedsięwzięć ze środków finansowych podmiotów powiązanych jest korzystne z perspektywy podmiotów powiązanych, gdyż pozwala na szybkie uzyskanie finansowania przez te podmioty, bez konieczności angażowania zasobów w czasochłonne procedury badania zdolności kredytowej przez instytucje finansowe, a także (z jednej strony) pozwala zaoszczędzić na kosztach pozyskania finansowania zewnętrznego (koszty prowizji bankowych, odsetek), uzyskując zarazem dla finansującego większą możliwość realizacji przychodu z odsetek, niż miałoby to miejsce w przypadku lokat bankowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty