09.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.379.2024.2.PM

Bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT bezumownego korzystania z nieruchomości.

Uzupełnili go Państwo pismem z 2 września 2024 r. (wpływ 4 września 2024 r. oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 września 2024 r. (wpływ 20 września 2024 r.) jak również pismem 25 września 2024 r. (wpływ 27 września 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Firma wynajmuje powierzchnie biurowe i magazynowe. W związku z zaległościami w opłatach firma rozwiązała umowę stosownie do treści § (...) umowy najmu z (…), który mówi że wynajmujący może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadku zalegania z zapłatą za media i nieuregulowania w terminie 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty.

Wnioskodawca nadmienia również, że zgodnie z brzmieniem § (...) umowy najmu, do czasu zwrotu wynajmowanych powierzchni naliczane będą opłaty w wysokości dotychczasowego czynszu (Pismo od firmy A otrzymał Wnioskodawca, że będą sukcesywnie spłacać zaległości – na dzień sporządzenia wniosku jest to kwota około (…) zł ).

Od (…) firma wystawia faktury VAT za media z VAT 23% oraz usługę najmu również ze stawką 23% VAT. W piśmie z (…) firma A nadmienia iż nieprawidłowo wystawia Wnioskodawca faktury za usługi najmu – winno być sformułowanie o „bezumownym korzystaniu”, co w świetle prawa podatkowego i rozumieniu ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu.

Według Wnioskodawcy, interpretacja jest inna, tj. jeśli po zakończeniu umowy najemca nadal użytkuje nieruchomość za zgodą właściciela (nawet dorozumianą) płacąc z tego tytułu określone kwoty, a także sytuacja kiedy właściciel rzeczy (np. nieruchomości) z różnych względów toleruje sytuację ,w której przy braku formalnego stosunku prawnego inny podmiot korzysta z należnej do niego rzeczy uwzględnić w takim przypadku należy, na mocy art. 674 Kodeksu cywilnego, iż w tych okolicznościach wynagrodzenie otrzymane przez właściciela z tytułu „bezumownego korzystania” z rzeczy stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług 23%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne