Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.479.2024.1.AKR
Prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku wykazanego na fakturze VAT RR w sytuacji wpisania w tytule przelewu jedynie numeru faktury VAT RR, bez podania daty faktury VAT RR.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku wykazanego na fakturze VAT RR w sytuacji wpisania w tytule przelewu jedynie numeru faktury VAT RR, bez podania daty faktury VAT RR. Uzupełnili go Państwo pismem z 26 września 2024 r. (wpływ 26 września 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, którego głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż hurtowa zboża, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt (PKD 46.21.Z). Spółka nabywa produkty rolne m.in. od sprzedawców będących rolnikami ryczałtowymi w rozumieniu tego pojęcia wynikającego z art. 2 pkt 19 ustawy o VAT. Nabyte od dostawców towary są wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i nie zwolnionych z tego podatku.
W przypadku nabyć towarów od rolników ryczałtowych Spółka dokonuje rozliczenia transakcji zakupu towarów zgodnie z zasadami opisanymi w rozdziale 2 działu XII ustawy o VAT „Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych”. Dokumentując transakcje w oparciu o powyższe regulacje Spółka wystawia faktury VAT RR, zgodnie z wymaganiami wynikającymi z art. 116 ust. 2 ustawy o VAT. Zapłata należności z tytułu kupowanych towarów, która obejmuje również kwotę zryczałtowanego podatku VAT o którym mowa w art. 115 ust. 1 ustawy o VAT następuje na wskazany przez rolnika rachunek bankowy. Zapłata może być pomniejszona o kwotę należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu (w ramach wynikającej z przepisów prawa cywilnego instytucji potrącenia), kary umowne lub o inne należne potrącenia, w tym w szczególności z tytułu wpłat na Fundusz Promocji Warzyw i Owoców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty