Interpretacja indywidualna z dnia 1 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.498.2024.2.NM
Skutki podatkowe wypłaty komplementariuszowi w trakcie roku podatkowego zaliczek na poczet udziału w zysku spółki komandytowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wypłaty Panu jako komplementariuszowi w trakcie roku podatkowego zaliczek na poczet udziału w zysku spółki komandytowej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest wspólnikiem - komplementariuszem spółki komandytowej, posiadającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Firma spółki brzmi X (zwana dalej w skrócie jako: „Spółka X” lub jako „Spółka”).
Spółka X jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podlegającym obowiązkowi podatkowemu bez względu na miejsce ich osiągania w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka X została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego … Wnioskodawca jest komplementariuszem Spółki.
Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej Spółka X została podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych 1 maja 2021 r.
Zgodnie z treścią umowy spółki komandytowej Spółki X (dalej także jako: „umowa spółki”), w wersji obowiązującej zgodnie z aktem notarialnym zmieniającym umowę spółki z 20 października 2022 r.:
(…)
Na bieżącym koncie kapitałowym, prowadzonym zgodnie z § 3 ust. 7 umowy Spółki , księgowane są środki stanowiące zysk. Na dzień 31 grudnia roku obrotowego zysk zostaje zaksięgowany na kontach kapitałowych wspólników według udziału w zyskach wynikającego z umowy spółki. Uchwała o podziale zysku zapada w kolejnym roku obrotowym zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Bieżące konto kapitałowe jest prowadzone dla każdego wspólnika z osobna, o czym stanowi wprost § 3 ust. 5 umowy spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty