Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.474.2024.1.DW
Czy prowadzone przez Spółkę prace związane z realizacją Projektu B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek, z 1 sierpnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzone przez Spółkę prace związane z realizacją Projektu B+R, przedstawione w opisie stanu faktycznego, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
(…) z siedzibą w (…), numer KRS: (…), NIP: (…), REGON: (…) (dalej: „Spółka”), jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Rok podatkowy Spółki jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Ponadto Spółka nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 459).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą od 2013 r. Wnioskodawca od początku działalności specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, sprzedaży oraz regeneracji układów chłodzenia, klimatyzacji oraz ogrzewania, przeznaczonych dla producentów urządzeń oraz wszelkiego rodzaju pojazdów. Działalność Wnioskodawcy skupia się na sektorze SOE (Special Original Equipment) oraz Rynku Oryginalnych Części i Systemów (OES/OEM). Do kompetencji Spółki zaliczają się także przemysłowe i okrętowe wymienniki ciepła oraz usługi regeneracji chłodnic oleju, cieczy i powietrza. Odbiorcami produktów i usług Wnioskodawcy są przede wszystkim średni i mali producenci wszelkiego rodzaju pojazdów oraz urządzeń, które potrzebują układów chłodzenia, klimatyzacji i ogrzewania. Układy oferowane przez Spółkę przeznaczone są do zastosowań przemysłowych, urządzeń oraz pojazdów: specjalnych, militarnych, rolniczych, szynowych, budowlanych, transportowych (w tym także autobusów). Spółka systematycznie prowadzi działania mające na celu zapewnienie swoim klientom produktów wysokiej jakości, przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych oraz preferencji partnerów biznesowych, co sprawia, że prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (dalej: „B+R”) jest nieodzownym elementem prowadzenia biznesu Wnioskodawcy. Produkty wykonywane są tylko z najwyższej jakości materiałów i komponentów oraz technologii. Realizowane przez Spółkę działania B+R polegają między innymi na poszukiwaniu na rynku oraz opracowaniu i testowaniu nowych technologii, materiałów lub zamienników jako elementów produktów, tworzeniu nowych produktów, ulepszaniu istniejących rozwiązań i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, a w konsekwencji wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów na rynek. Wspólnicy i pracownicy Spółki mają bogate doświadczenie branżowe, w tym w zakresie realizacji i wdrażania wyników projektów B+R. Działalność badawczo-rozwojowa jest realizowana przez wyspecjalizowanych pracowników należących do następujących Zespołów:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty