Interpretacja indywidualna z dnia 17 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.322.2024.1.RST
Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny, opodatkowanie usług doradczych, obowiązek składania pliku JPK_VAT oraz sposób fakturowania transakcji.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 czerwca 2024 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 25 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku rejestracji jako podatnik VAT czynny, opodatkowania usług doradczych, obowiązku składania pliku JPK_VAT oraz sposobu fakturowania transakcji. Uzupełnili go Państwo pismem z 26 czerwca 2024 r. przesłanym za pośrednictwem ePUAP (data wpływu 26 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Na chwilę obecną Spółka korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, bowiem jej roczny obrót nie przekracza limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (Spółka nie rozpoczęła jeszcze aktywnej działalności i nie dokonała żadnej transakcji sprzedaży).
Spółka planuje jednak świadczyć w przyszłości usługi doradcze, o których mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT, co oznacza, że nie będzie mogła skorzystać z wyżej wymienionego zwolnienia przy świadczeniu takich usług. Niemniej jednak intencją Spółki jest sprzedaż usług doradczych jedynie poza terytorium Polski, głównie dla kontrahentów (przedsiębiorców) zagranicznych w Unii Europejskiej.
W rozumieniu Spółki, zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług dla innego przedsiębiorcy miejscem świadczenia i jednocześnie opodatkowania będzie kraj nabywcy (również wtedy, gdy usługa zostanie faktycznie wykonana w Polsce). W tym bowiem przypadku kryterium decydującym jest siedziba usługobiorcy (lub stałe miejsce prowadzenia działalności).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty