Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.430.2024.2.AB
Nieuznanie zbywanych składników majątku za przedsiębiorstwo i zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie składników majątkowych
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jestprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania zbywanych składników majątku za przedsiębiorstwo i zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie składników majątkowych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego stany faktycznego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącą działalność gospodarczą w sektorze (…) w Polsce („Wnioskodawca” lub „Nabywca”). Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Wnioskodawca należy do grupy kapitałowej (...).
W dniu 28 czerwca 2024 roku Wnioskodawca, jako kupujący, zawarł trójstronną umowę sprzedaży niektórych aktywów („Umowa”) należących do spółki (...) sp. z o. o. („Sprzedający”). Stroną umowy, poza Wnioskodawcą oraz Sprzedającym była również spółka (...), będąca rezydentem podatkowym w (...) („Nabywca 2”).
Na podstawie Umowy, Sprzedający sprzedał część aktywów na rzecz Wnioskodawcy oraz Nabywcy 2 w ramach swojej działalności gospodarczej podlegającej VAT oraz wystawił odpowiednie faktury na rzecz Wnioskodawcy oraz Nabywcy 2. Faktura wystawiona na rzecz Wnioskodawcy została wystawiona ze stawką 23% VAT.
Przedmiot umowy
Na podstawie Umowy Wnioskodawca nabył od Sprzedającego: (i) zakład pracy (w rozumieniu art. 23(1) kodeksu pracy), (ii) prawa i obowiązki z umów zawartych przez Sprzedającego z osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze (tzw. umowy b2b) oraz (iii) prawa i obowiązki z umów zawartych przez Sprzedającego z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej (umowy zlecenia).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty