22.08.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.309.2024.2.PK

Brak utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w związku z wniesieniem udziałów w Spółce do Spółki cywilnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w związku z wniesieniem udziałów w Spółce do Spółki cywilnej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 29 lipca 2024 r. – pismami z 1 i 2 sierpnia 2024 r. (data wpływu kolejno: 1 i 2 sierpnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) sp. z o.o. (dalej „Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania robót budowlanych.

Wspólnikami Spółki jest jedna osoba fizyczna (dalej „Wspólnik”), która posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Wspólnik Spółki pozostaje w związku małżeńskim, jednak między małżonkami ustanowiono rozdzielność majątkową. Udziały w Spółce przynależą do majątku osobistego Wspólników.

Spółka korzysta z rozliczenia podatku dochodowego w mechanizmie ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w Rozdziale 6B ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „estoński CIT”).

Na dzień złożenia niniejszego wniosku Spółka spełnia wszystkie warunki opodatkowania estońskim CIT, w tym te wymienione w art. 28j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „ustawa o CIT”). Ponadto, Spółka nie zalicza się do podmiotów nieuprawnionych do korzystania z estońskiego CIT, wymienionych w art. 28k ustawy o CIT.

Wspólnik rozważa reorganizację swojej struktury majątkowej. Planowane jest bowiem zawiązanie spółki cywilnej, w rozumieniu ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej: „Kodeks cywilny”), której wyłącznymi wspólnikami będą Wspólnik oraz jego małżonka (dalej: „Spółka cywilna”). Wspólnik oraz jego małżonka wniosą do Spółki cywilnej wybrane aktywa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne