Interpretacja indywidualna z dnia 31 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.477.2024.1.DP
Określenie czy limit 150 000 zł dotyczy wyłącznie opłat związanych z używaniem samochodu osobowego w ramach umowy leasingu operacyjnego (tj. opłaty wstępnej i rat leasingowych) zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast nie dotyczy opłaty końcowej związanej z wykupem samochodu osobowego z leasingu operacyjnego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym :
–wynikający z art. 23 ust. 1 pkt 47a u.p.d.o.f. określony limit zaliczania do kosztów uzyskania przychodów dotyczy wyłącznie opłat związanych z używaniem samochodu osobowego w ramach umowy leasingu (tj. opłaty wstępnej i rat leasingowych), natomiast nie dotyczy opłaty końcowej związanej z wykupem samochodu osobowego z leasingu – jest prawidłowe
–może Pani ująć w całości kwotę, na którą składa się opłata wstępna i raty kapitałowe, w kosztach uzyskania przychodów – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą od 17 stycznia 2018 r. oraz czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się Pani wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników oraz wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła Pani umowę leasingu operacyjnego (dalej: „umowa leasingu”) na samochód osobowy (...), rok produkcji 2023 r. o wartości 345 528,46 zł netto wraz z opłatą końcową (dalej: „przedmiot umowy leasingu”, „samochód”). Wartość samochodu z umowy leasingu odzwierciedla jego wartość rynkową na dzień zawarcia tej umowy. Samochód wykorzystywany jest w działalności do dojazdu do biura, Klientów, obsługi wynajmowanych mieszkań itp.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty