Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.291.2024.3.KM
Skutki podatkowe związane z emisją kuponów (tokenów).
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych z emisją kuponów (tokenów). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania - pismem z 15 czerwca 2024 r. (wpływ 15 czerwca 2024 r.), oraz pismem z 20 czerwca 2024 r. (wpływ 20 czerwca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jako działalność gospodarcza Wnioskodawca zaczął emitować kupony.
Zdaniem Wnioskodawcy, emitowane przez Niego kupony nie tylko uzyskały rozszerzone znaczenie jako e-money (tokeny typu EMT „e money tokens” wg Tytułu IV Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r.), ale również hybrydowo z racji skutecznej możliwości zamiany na złoto inwestycyjne mieszczą się również w zakresie znaczenia tokenów ART („assets relations tokens” wg Tytułu III ww. Rozporządzenia), będąc jednocześnie hybrydą typu ART oraz EMT. Wnioskodawca rozumie i przyjmuje, że traktowanie ich w świetle ustawy o podatku VAT jako bonów SPV jest niewłaściwe.
Emitowany przez Wnioskodawcę instrument (kupon), który jest emitowany identycznie jak w opisie znak sprawy 0114-KDIP1-3.4012.60.2024.1.LM - nie spełnia definicji bonu, o której mowa w art. 2 pkt 41 ustawy. Pomimo tego, że regulaminowo instrument ten ma dotyczyć możliwości zamiany przez jego posiadacza w dowolnym momencie w okresie roku od emisji na złoto inwestycyjne, to z opisu wynika założenie, że omawiane instrumenty są wykorzystywane rynkowo jako e-pieniądz bez realizacji wymiany na złoto inwestycyjne.
Przede wszystkim kupony te są ewidencjonowane (w tym ich transakcje) w sieci Blockchain. Przy zastosowaniu tej technologii kupony uzyskują status tokenów będących e-pieniądzem zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. Tym samym, instrumenty te pomimo zapisów regulaminowych, mają o wiele szerszy zakres ich wykorzystania niż obowiązek przyjęcia ich jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty