Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.405.2024.2.KP
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w części dotyczącej:
·wydatków poniesionych na wykonanie projektu geologicznego i dokumentacji powykonawczej oraz wykonanie odwiertów dolne źródło, które zostały pokrytez dofinansowania w formie dotacji oraz kosztów utylizacji – jest nieprawidłowe;
·w pozostałym zakresie – prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 13 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 17 czerwca 2024 r. (wpływ 19 czerwca 2024r.) oraz z 2 lipca 2024 r. (wpływ 4 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Zakres inwestycji zgodnie z umową z dnia (...) stycznia 2023 r. zawartą pomiędzy Panią (Zamawiającym) a firmą X, (...) (Wykonawcą) obejmował: wykonanie źródła ciepła w oparciu o pompę ciepła typ A o mocy grzewczej 9,8-12 kW wraz z urządzeniami towarzyszącymi.
Adres inwestycji: A 1, (...).
Inwestycja została zrealizowana całkowicie w roku 2023 i była podzielona na etapy:
1.Wykonanie projektu geologicznego i dokumentacji powykonawczej;
2.Wykonanie odwiertów dolne źródło;
3.Montaż kotłowni (pompa ciepła) wraz z modernizacją instalacji c.o. i c.w.u.
Wątpliwości Pani w zakresie skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej dotyczą punktu 1 oraz punktu 2.
Dotyczy punkt 1
Wykonanie projektu geologicznego to wykonanie ekspertyzy przez geologa polegające na rozpoznaniu geologicznego podłoża, w którym wykonano odwierty. Zdefiniowanie warstw górotworu pozwalające dobrać optymalną metodę wiercenia, głębokość oraz średnicę. Projekt robót geologicznych pod gruntową pompę ciepła zgłasza się właściwemu organowi administracji geologicznej - Starostwu Powiatowemu. Jeśli organ w terminie do 30 dni (od daty przedłożenia projektu) nie wniesie na drodze sprzeciwu można przystąpić do wykonania robót.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty