04.07.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.217.2024.2.PK

Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego metodą FIFO.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego metodą FIFO.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 10 czerwca 2024 r. – pismem z 17 czerwca 2024 r. (data wpływu: 17 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

A. S.A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polską spółką akcyjną będącą podatnikiem CIT o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce.

Główny przedmiot działalności gospodarczej Spółki stanowią (…).

Wnioskodawca w ramach swojej działalności pozyskuje środki finansowe od innych podmiotów, m.in. w postaci kredytów bankowych. Konsekwencją pozyskania środków finansowych jest obowiązek ponoszenia kosztów związanych z ich pozyskaniem i wykorzystaniem w przyszłości. W związku z tym, Wnioskodawca ponosi koszty finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 ustawy o CIT, do których odnosi się limit z art. 15c ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka ustaliła, iż poniesiona przez nią w roku 2024 kwota kosztów finansowania dłużnego przekroczyła przedmiotowy limit. Z uwagi na przekroczenie limitu określonego w artykule 15c ust. 1 ustawy o CIT, Wnioskodawca był zobowiązany wykluczyć część kosztów finansowania dłużnego z kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu rocznym za rok 2023.

Jednocześnie Spółka nie wyklucza, że w następnych latach podatkowych, kwota kosztów finansowania dłużnego ponoszonych przez Spółkę może ponownie przekroczyć limit, o którym mowa w art. 15c ust. 1 Ustawy o CIT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne