Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.177.2024.3.WH
Zastosowanie zwolnienia od podatku dla dostawy nieruchomości zabudowanej i niezabudowanej.
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w zakresie określenia momentu powstania pierwszego zasiedlenia lokali, zwolnienia od podatku dostawy wyodrębnionych lokali wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku oraz możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku dla tej dostawy,
- nieprawidłowe w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla dostawy udziałów w działkach niezabudowanych nr 2 i 3 oraz możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku dla tej dostawy.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 listopada 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku dla dostawy nieruchomości. Uzupełnili go Państwo pismem z 4 czerwca 2024 r. (data wpływu 7 czerwca 2024 r.) oraz pismem z 24 czerwca 2024 r. (data wpływu 1 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 18 marca 2002 roku Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Podstawowy rodzaj działalności Spółki to działalność w zakresie wynajmu, zarządzania i sprzedaży nieruchomości.
W lutym 2023 roku Spółka zakupiła udziały w nieruchomości położonej w (…), składającej się z dwóch działek niezabudowanych oznaczonych w ewidencji jako grunty orne i z jednej działki zabudowanej budynkiem o charakterze pensjonatowym, wybudowanym ok. 1930 roku oznaczonej w ewidencji jako grunty orne.
Nieruchomość została nabyta od spółki jawnej, która od lat 90-tych XX wieku prowadziła w tej nieruchomości działalność turystyczną. W 2004 roku budynek został przez poprzedniego właściciela wyremontowany. Od tego czasu zbywca nie ponosił nakładów na nieruchomość, które przekraczałyby 30% jej wartości. Sprzedaż wyżej opisanej nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług korzystała ze zwolnienia z podatku VAT, gdyż nie była dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również poprzedni właściciele nie ponieśli nakładów, które przekroczyłyby 30% wartości początkowej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty