Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.611.2022.12.JK
Skutki podatkowe uczetnictwa w programie motywacyjnym.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie:
1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 2 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 21 listopada 2023 r. sygn. akt I SA/Wr 199/23 i
2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
§nieprawidłowe w zakresie możliwości zaliczenia na poczet podatku należnego w Polsce podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii;
§prawidłowe w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 2 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 2 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan ostatecznie – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 listopada 2022 r. (wpływ 8 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
Pan (…) (dalej: Pracownik lub Wnioskodawca) jest zatrudniony od dnia (...)2014 r. na stanowisku X w oparciu o umowę o pracę.
Pracownik w czerwcu 2014 r. przeprowadził się do Wielkiej Brytanii (dalej: UK) i był uważany za brytyjskiego rezydenta podatkowego w ciągu kolejnych lat podatkowych pobytu w UK, aż do momentu przeniesienia się do Polski (dalej: PL) z dniem 1 kwietnia 2019 r.
Obecnie w PL posiada swoją najbliższą rodzinę oraz partnerkę życiową, a jego główne miejsce zamieszkania znajduje się na tym terytorium. Ponadto, Wnioskodawca jest obywatelem polskim.
Zakłada się, że w przyszłości Wnioskodawca nadal pozostanie w PL i pozostanie polskim rezydentem podatkowym.
Rezydencja podatkowa Wnioskodawcy uległa zmianie z brytyjskiej na polską z dniem 1 kwietnia 2019 r. Obecnie podlega on nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w PL. W ciągu roku 2019 Wnioskodawca był zobowiązany do podróżowania do UK na trzy dni robocze co dwa tygodnie. Pracownik zaprzestał jednak podróży do UK od lutego 2020 r. i od tego czasu nie spędził w UK żadnych dni roboczych. W 2018 r., a więc przed zmianą rezydencji podatkowej, nie przebywał w Polsce w żadnym roku kalendarzowym przez okres dłuższy niż 183 dni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty