03.06.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.155.2024.1.DW

1. Czy w zaistniałym stanie faktycznym otrzymane przez Spółkę Wynagrodzenie stanowi jej przychód podatkowy, a jeśli tak, to w jakiej kwocie i w którym momencie? 2. Czy w związku z przekazaniem Wynagrodzenia na rzecz Korzystającego, co Korzystający udokumentuje za pomocą faktury wystawionej dla X, Spółka jest uprawniona do ujęcia przekazywanej kwoty Wynagrodzenia jako kosztu podatkowego?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek, z 14 marca 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w:

- zaistniałym stanie faktycznym otrzymane przez Spółkę Wynagrodzenie stanowi jej przychód podatkowy, a jeśli tak, to w jakiej kwocie i w którym momencie,

- związku z przekazaniem Wynagrodzenia na rzecz Korzystającego, co Korzystający udokumentuje za pomocą faktury wystawionej dla X, Spółka jest uprawniona do ujęcia przekazywanej kwoty Wynagrodzenia jako kosztu podatkowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X spółka z o. o. (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”) i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”). Spółka od (...) 2020 r. dla celów podatku CIT jest członkiem podatkowej grupy kapitałowej utworzonej przez Y S.A. (przy czym od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje nowa umowa PGK), a jej rozliczenia mają i będą mieć wpływy na rozliczenia podatkowe podatkowej grupy kapitałowej jako podatnika CIT.

Działalność gospodarcza Spółki obejmuje przede wszystkim świadczenie usług leasingu, w ramach których Spółka oddaje do odpłatnego korzystania Klientom (korzystającym) przedmioty leasingu, w tym pojazdy osobowe i ciężarowe, maszyny, urządzenia, a także nieruchomości. Zawierane przez X umowy leasingu mogą być kwalifikowane jako tzw. leasing operacyjny, o którym mowa w art. 17b ustawy o CIT (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm. dalej: „Ustawa o CIT”), leasing finansowy, o którym mowa w art. 17f ustawy o CIT, a także leasing gruntów oraz praw użytkowania wieczystego, o którym mowa w art. 17i ustawy o CIT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne