29.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.168.2024.1.SP

Ustalenie, czy koszty EURIBOR wynikające z zaciągniętego kredytu bankowego powinny być wliczane do limitu kosztów finansowania dłużnego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

4 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 4 kwietnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, dotyczący ustalenia, czy koszty EURIBOR wynikające z zaciągniętego kredytu bankowego powinny być wliczane do limitu kosztów finansowania dłużnego.

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem wspólnym

1.Zainteresowany będący stroną postępowania

A. Sp. z o.o.

2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania

B. Sp. z o.o.

Opis stanu faktycznego

A. Sp. z o.o. z siedzibą w (...) („A.”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. A. należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, która realizuje projekty w branży nieruchomościowej („Grupa”). A. również prowadzi działalność w branży nieruchomościowej – spółka wynajmuje lokale we własnych nieruchomościach, (...).

B. sp. z o.o. z siedzibą w (...) („B.”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. B. prowadzi działalność w branży nieruchomościowej – dzierżawi nieruchomość parkingową na rzecz A.

B. i A. są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT.

Polskie i zagraniczne banki („Kredytodawcy”) na podstawie facility agreement, będącej umową finansowania („Umowa”), udzieliły A. i B. (łącznie jako: „Kredytobiorcy”) kredytu na kwotę denominowaną w euro. Kredytobiorcy nie są podmiotami powiązanymi z Kredytodawcami w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT. Umowa została zawarta w (…) r. na czas określony. W ramach renegocjacji warunków Umowy, strony dokonują zmian Umowy, m.in. zmianie ulegają daty i kwoty zapadalności poszczególnych transz spłaty kredytu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne