Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.16.2024.2.JK
Ulga na robotyzację
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 24 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi na robotyzację. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 maja 2024 r. (wpływ 17 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wspólnik spółki cywilnej jest polskim rezydentem podatkowym osiągającym przychody z działalności gospodarczej, które opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych PIT zgodnie z udziałem, jakie posiada w spółce cywilnej.
Spółka cywilna zwana dalej: „Spółką” jest firmą produkującą i sprzedającą meble metalowe na rynku polskim i europejskim. W celu rozszerzenia działalności gospodarczej i automatyzacji procesów produkcyjnych Spółka zamierza zakupić fabrycznie nowy robot przemysłowy pod nazwą „(...)”, zwany dalej: „Robotem”. Pana zdaniem Robot spełnia definicję robota przemysłowego zgodnie z art. 52jb ust. 3 pkt 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT, tj.: jest fabrycznie nową maszyną przemysłową, automatycznie sterowaną, programowalną, o 7 stopniach swobody, stanowisko jest stacjonarne a sam robot mobilny. Poza tym Robot ten wymienia dane z prasą krawędziową oraz panelem sterującym, posiada funkcje zdalnej diagnozy oraz szereg różnych czujników.
Wykorzystanie Robota w spółce przyczyni się do automatyzacji procesu produkcyjnego, obniżenia zużycia energii i kosztów produkcji, wzrost wydajności i poprawę jakości produkcji. Koszty poniesione przez Spółkę na zakup Robota nie zostaną zwrócone w żadnej formie. Robot będzie przyjęty do środków trwałych spółki w dacie uruchomienia i poddany amortyzacji zgodnie ze stawką amortyzacyjną dla danego środka trwałego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty