Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.111.2024.2.KAK
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że stanowisko Państwa Gminy w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 lutego 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. „…”.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 kwietnia 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca zamierza złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w … o dotację na zadanie dotyczące odnawialnych źródeł energii. W ramach projektu Gmina … zamierza zainstalować pompę ciepła i fotowoltaikę w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w …, który jest budynkiem użyteczności publicznej. Gmina dbając o środowisko stara się w tym zakresie o niezbędne środki do realizacji tego zadania. Gmina … jest zarejestrowanym i czynnym płatnikiem podatku VAT ze względu na świadczenie usług w zakresie dostarczenia wody z wodociągu dla mieszkańców gminy oraz wynajmu lokali i tylko w tym zakresie ma możliwość odliczenia podatku VAT. Możliwość odliczenia podatku VAT istnieje w przypadku realizacji inwestycji związanej z budową, przebudową oraz modernizacją sieci wodociągowej. W przypadku realizacji zadania „.....” nie ma takiej możliwości. Usługi wykonywane w ramach planowanego zadania nie będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, który można było by odzyskać. Faktury dokumentujące opisane wydatki wystawione będą na Gminę …. Przedmiotowe zadanie będzie realizowane w zakresie zadań własnych gminy. Jako jednostka samorządu terytorialnego jest ona prawnie upoważniona i zobowiązana w ramach ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2023r. poz. 40 z późn. zm.) do realizacji zdań mających na celu ochronę środowiska naturalnego, a montaż pompy ciepła do takich należy. Montaż pompy ciepła należy traktować jako działanie na rzecz ochrony środowiska, którego inwestowanie należy do zadań własnych gminy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty