Kryteria dobierania pracowników do zwolnień z przyczyn ekonomicznych - Wyrok SN z dnia 27 marca 2024 r., sygn. I PSKP 27/23
W przypadku konieczności zwolnień z przyczyn ekonomicznych, pracodawca zachowuje swobodę wyboru kryteriów doboru pracowników do zwolnienia, o ile są one obiektywne i sprawiedliwe; jednym z dopuszczalnych kryteriów może być staż pracy na danym stanowisku.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący)
SSN Romualda Spyt
SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa J. K. przeciwko T. w K. o przywrócenie do pracy w następstwie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę oraz oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 marca 2024 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu z dnia 28 lutego 2022 r., sygn. akt V Pa 45/21,
I. oddala skargę kasacyjną,
II. zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
W wyroku z dnia 28 lutego 2022 r., sygn. akt V Pa 45/21, Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu – w sprawie z powództwa J. K. przeciwko T. w K. – oddalił apelacje obu stron postępowania od wyroku Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kaliszu z dnia 12 listopada 2021 r., sygn. akt IV P 332/20, w którym Sąd Rejonowy oddalił powództwo J. K. o przywrócenie do pracy w następstwie oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę; zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 7.320,87 zł z tytułu odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia; rozstrzygnął o kosztach postępowania oraz o rygorze natychmiastowej wykonalności.
Sąd Okręgowy podzielił ustalenia podstawy faktycznej wyroku Sądu pierwszej instancji, zgodnie z którymi T. w K. jest samorządową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną. Nadzór bezpośredni nad funkcjonowaniem T. sprawuje samorząd Województwa [...] przez Zarząd Województwa [...]. Organizator dokonuje okresowej kontroli i oceny działalności T. w zakresie m.in. prawidłowości gospodarowania mieniem i wykorzystania środków finansowych. W ramach posiadanych środków T. prowadzi samodzielną gospodarkę. Podstawą gospodarki finansowej jest plan ustalany przez dyrektora, z zachowaniem wysokości dotacji organizatora. Źródłem finansowania działalności T. są: przychody z prowadzonej działalności, przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty