06.03.2024

Przesłanki przyznania rekompensaty za nieruchomości zabużańskie - Wyrok NSA z dnia 6 marca 2024 r., sygn. I OSK 2449/20

Prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej wymaga od wnioskodawcy jednoznacznego wykazania tytułu prawnego do takiej nieruchomości, zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie cywilnym; sam fakt posiadania naniesień na cudzym gruncie, bez udowodnienia stanu prawnego do gruntu, nie spełnia przesłanek do przyznania rekompensaty na podstawie ustawy zabużańskiej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Piotr Niczyporuk (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Piotr Przybysz Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant asystent sędziego Anna Ziółkowska po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. M., M. G., D. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 października 2019 r. sygn. akt I SA/Wa 697/19 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2019 r. nr DAP-WOSRFR-7280-48/2018/DC w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 października 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 697/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 29 stycznia 2019 r. nr DAP-WOSRFR-7280-48/2018/DC w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wnioskiem z 6 listopada 1990 r. A. G. zwrócił się do Urzędu Rejonowego w [...] o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami RP w m. [...]

W trakcie postępowania administracyjnego zebrano następujący materiał dowodowy:

Decyzją z 22 lutego 2012 r., nr DRiR-WP-580-92/12 (MSP/DRiR/533/12) Minister Skarbu Państwa, po rozpatrzeniu odwołania strony uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody Mazowieckiego (dalej: Wojewoda) z 21 grudnia 2011 r. wskazując na obowiązek ponownego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. W ocenie Ministra zasadnym byłoby pozyskanie dokumentacji dotyczącej przyznania A. G. mieszkania w [...], a także zwrócenie się do polskich i zagranicznych archiwów w celu odnalezienia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia prawa do rekompensaty.

Decyzją z 12 października 2015 r., nr 3800/2015 Wojewoda ponownie rozpatrując sprawę odmówił Skarżącemu potwierdzenia prawa do rekompensaty. W ocenie organu strona nie przedstawiła wiarygodnych dowodów potwierdzających pozostawienie przez M. G. nieruchomości budynkowych we wsi [...]. Ponadto nie wykazano również okoliczności opuszczenia byłego terytorium RP przez poprzednika prawnego strony z przyczyn, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 2097, dalej: "ustawa", "ustawa zabużańska".). Organ stwierdził, że nieuwierzytelniona kopia karty ewakuacyjnej nie może stanowić dowodu potwierdzającego jego ewakuację.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty