Interpretacja indywidualna z dnia 9 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.73.2024.1.AN
Czy w związku z otrzymaniem rabatu pośredniego, Wnioskodawca ma obowiązek zwiększyć wartość przychodu w miesiącu otrzymania przez Spółkę wpływu środków finansowych pochodzących z rabatu pośredniego, czyli wg metody kasowej, przy czym na wartość przychodu podatkowego nie wpływa kwota VAT wykazana w nocie lub załączniku do niej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 lutego 2024 r., za pośrednictwem systemu e-PUAP, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, która dotyczy ustalenia, czy w związku z otrzymaniem rabatu pośredniego, Wnioskodawca ma obowiązek zwiększyć wartość przychodu w miesiącu otrzymania przez Spółkę wpływu środków finansowych pochodzących z rabatu pośredniego, czyli wg metody kasowej, przy czym na wartość przychodu podatkowego nie wpływa kwota VAT wykazana w nocie lub załączniku do niej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka akcyjna (dalej: ,,Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką z siedzibą na terytorium Polski, będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (art. 3 ust. 1 Ustawy CIT), oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny (zgodnie z art. 15 Ustawy o VAT).
Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest (…).
W związku z prowadzoną działalnością, Spółka nabywa szczepionki bezpośrednio od podmiotów pośredniczących, tj. hurtowni (dalej: „Dostawcy”), których nabycie dokumentowane jest fakturami VAT wystawianymi przez Dostawców.
Jednocześnie Spółka otrzymuje noty uznaniowe z tytułu udzielonych rabatów pośrednich (dalej: „Rabaty pośrednie”) od podmiotów, od których Spółka nie dokonuje bezpośrednio zakupów tj. od producentów szczepionek (dalej: „Producenci”). Wszystkie podmioty, o których mowa w niniejszym wniosku są polskimi rezydentami podatkowymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty