08.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.108.2024.2.LM

Skutki podatkowe w związku ze sprzedażą w drodze postępowania egzekucyjnego nieruchomości zabudowanych.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 19 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych w związku ze sprzedażą w drodze postępowania egzekucyjnego nieruchomości zabudowanych (…). Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 28 marca 2024 r. (wpływ 2 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Komornik Sądowy przy Sądzie (…) (zwany dalej: „komornikiem” lub „Wnioskodawcą”), działający jako organ egzekucyjny, prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużniczce będącej osobą fizyczną nie prowadzącą żadnej działalności gospodarczej i niebędącą czynnym podatnikiem VAT (zwaną dalej: „dłużniczką”).

W związku z prowadzoną egzekucją z nieruchomości będących prywatną własnością dłużniczki na licytację publiczną zostaną wystawione dwie nieruchomości gruntowe zabudowane (tereny przemysłowe), dla których Sąd (…), Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste odpowiednio o numerach (…) i (…). Powyższe nieruchomości zostały nabyte w 2005 roku na podstawie umowy sprzedaży przez dłużniczkę i jej męża jako wspólność ustawowa majątkowa małżeńska. Mąż dłużniczki zmarł 7 listopada 2020 r. Do dnia 22 lipca 2020 r. śp. mąż dłużniczki prowadził jednoosobową działalność gospodarczą po adresem tym samym pod którym istnieją przedmiotowe nieruchomości. Komornik nie dysponuje wiedzą czy przedmiotowe nieruchomości były związane z działalnością gospodarczą męża to znaczy czy stanowiły środki trwałe w jego działalności. Z zapisów w CEIDG wynika, że mąż dłużniczki prowadził jednoosobową działalność gospodarczą na terenie tych nieruchomości. Działalność została zlikwidowana na ponad trzy miesiące przed śmiercią stąd domniemanie, że wszystkie obowiązki podatkowe w podatku od towarów i usług związane z likwidacją działalności gospodarczej zostały wypełnione.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne