Interpretacja indywidualna z dnia 3 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.72.2024.3.ŁS
Możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej. Uzupełnił go Pan – na wezwanie organu – pismem z 19 marca 2024 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od 2018 r. jest Pan rozwodnikiem. Sąd orzekł rozwód bez orzekania o winie i powierzył obojgu rodzicom władzę rodzicielską nad dwójką małoletnich dzieci, ustalając ich miejsce pobytu przy matce.
(…) 2023 r. złożył Pan zeznanie podatkowe za 2022 r. korzystając z 50 % ulgi prorodzinnej na dwójkę nieletnich dzieci.
(…) 2023 r. otrzymał Pan informację od byłej żony (matki dzieci), że za 2022 r. rozlicza Ona ulgę podatkową na dzieci w całości.
(…) 2023 r. zmienił Pan stan cywilny i po raz drugi ożenił się. Zeznanie podatkowe za 2023 r. złoży Pan indywidualnie.
W (...) 2023 r. odebrał Pan z Urzędu Skarbowego w A wezwanie do złożenia korekty PIT-37 lub wyjaśnień. (...) 2023 r. złożył Pan wyjaśnienia do Urzędu Skarbowego oraz (...) 2023 r. złożył Pan uzupełnienie do wyjaśnień. Z powodu braku informacji z Urzędu Skarbowego w A, (...) 2024 r. zatelefonował Pan do urzędu. Podczas rozmowy pracownik urzędu poinformował Pana, że powinien Pan złożyć korektę PIT-37, ponieważ interpretacja jest jednoznaczna i w przypadku braku porozumienia między podatnikami ulga należy się w 100 % osobie, z którą zamieszkują dzieci, a fakt wykonywania władzy rodzicielskiej przez oboje rodziców nie ma znaczenia. Następnie w przypadku braku korekty zostanie wszczęte postępowanie karno-skarbowe.
W związku z tym zasięgnął Pan opinii doradcy podatkowego, który poinformował Pana, że w przypadku braku porozumienia między podatnikami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi po rozwodzie, kwotę tę odliczają w częściach równych stosując art. 27f ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty