22.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.6.2024.2.ASK

Czynsz dzierżawny zapłacony przez Spółkę wspólnikom będącym współwłaścicielami nieruchomości, nie będzie uznany za ukryty zysk (art. 28m ust. 3 ustawy o CIT). Oznacza to tym samym, że nie będzie podlegał opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek (art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT).

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy czynsz dzierżawny zapłacony przez Spółkę wspólnikom, którzy są współwłaścicielami nieruchomości, nie będzie uznany za ukryty zysk i opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie z 26 lutego 2024 r. - pismem z 5 marca 2024 r. (data wpływu 11 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzą Państwo działalność w formie spółki cywilnej w zakresie produkcji części samochodowych. Zamierzają Państwo dokonać przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i wybrać opodatkowanie ryczałtem od spółek.

Obecnie hale produkcyjne wynajmowane są od jednego ze wspólników. Zamierzają Państwo rozszerzyć działalność i do tego celu potrzebne będzie więcej powierzchni produkcyjnych.

Wspólnicy, jako osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, mają zamiar zakupić nieruchomość gruntową, w ramach współwłasności w częściach ułamkowych. Nieruchomość ta ma być wydzierżawiona spółce po przekształceniu.

Spółka po uzyskaniu stosownych pozwoleń, wybuduje na wydzierżawionym gruncie halę produkcyjną. Czynsz dzierżawny zostanie ustalony na warunkach rynkowych, na okres opowiadający okresowi amortyzacji inwestycji. Spółka nie posiada środków na zakup nieruchomości. Koszt budowy chce sfinansować z kredytu. Poza tym działalność spółki wiąże się ze znacznym ryzykiem biznesowym, więc zakup nieruchomości przez spółkę byłby również nieuzasadniony z tych względów. Pozostawienie tej nieruchomości poza majątkiem spółki jest postępowaniem racjonalnym, służącym zabezpieczeniu jej przed ryzykami, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne