Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.6.2024.3.AZ
W zakresie ustalenia, czy w wyniku planowanego połączenia „A.” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmująca) z „B.” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmowana) dojdzie do powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w wyniku planowanego połączenia „A.” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmująca) z „B.” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Przejmowana) dojdzie do powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych:
- w części dotyczącej powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
- w części dotyczącej powstania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 stycznia 2024 roku wpłynął Państwa wniosek z 31 grudnia 2023 roku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych, który dotyczy skutków podatkowych połączenia spółek.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 marca 2024 r. (data wpływu 7 marca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca
Opis zdarzenia przyszłego
„A.” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) („Spółka Przejmująca”, „Spółka”, „Wnioskodawca”) i „B.” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) („Spółka Przejmowana”), dalej łącznie jako „Łączące się Spółki”, planują dokonać połączenia bez przyznania udziałów Spółki Przejmującej na podstawie art. 515[1] Kodeksu spółek handlowych. Spółka Przejmująca posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, tj. nieograniczony obowiązek podatkowy. Spółka Przejmowana również posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, tj. nieograniczony obowiązek podatkowy. Głównym przedmiotem działalności obu spółek jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z). Na moment połączenia jedynym udziałowcem obu Spółek będzie osoba fizyczna, niemiecki rezydent podatkowy. W wyniku połączenia Spółek nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego. Spółka przejmująca przejmie składniki majątkowe Spółki Przejmowanej, w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej. Celem Połączenia będzie przede wszystkim uproszczenie struktury biznesowej, organizacyjnej oraz ułatwienie procesu zarządzania, zwłaszcza ograniczenie kosztów prowadzenia dwóch podmiotów, a tym samym połączenie zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a ich celem nie będzie uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty