22.09.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 września 2022 r., sygn. II GSK 714/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 22 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 kwietnia 2019 r. sygn. akt III SA/Po 37/19 w sprawie ze skargi R. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 listopada 2018 r. nr 3001-IOA.4246.464.2017.RS w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R. C. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 2 kwietnia 2019 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu sygn. akt III SA/Po 37/19 oddalił skargę R. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z 7 listopada 2018 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu utrzymał w mocy rozstrzygnięcie Naczelnika Urzędu Celnego w Lesznie z 31 października 2016 r., którym organ ten nałożył na skarżącego karę pieniężną w kwocie 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie A.(...) o numerze(...)poza kasynem gry.

W motywach organ odwoławczy wskazał, że w dniu 20 listopada 2014 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Lesznie przeprowadzili kontrolę w wyniku której ustalono, że na terenie K (...)T., w którym skarżący prowadził działalność gospodarczą, znajduje się urządzenie o nazwie A (...)o numerze (...)przypominające wyglądem automat, na którym urządza się gry na automatach w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 - dalej: u.g.h.). Przeprowadzenie eksperymentu potwierdziło, że oferowane gry są grami na automatach w rozumieniu u.g.h. urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy.

W trakcie kontroli Skarżący okazał umowę dzierżawy z 27 stycznia 2014 r. oraz aneks do umowy z 1 sierpnia 2014 r. zawartą między skarżącym a będącą dysponentem urządzeń T (...)Sp. z o. o. z siedzibą w W., na mocy której strona wydzierżawiła spółce część lokalu w celu zainstalowania przez spółkę urządzeń do gier wskazanych w załączniku do umowy dzierżawy powierzchni (§ 1 ust.3 umowy). Z tego tytułu strona miała otrzymywać czynsz w wysokości 40% od przychodu (rozumianego jako różnica między wpłatami a wypłatami z automatu). Czynsz miał być płacony wyłącznie w dniu wyjęcia gotówki w oparciu o sporządzony protokół. Strony zobowiązały się do informowania przez wydzierżawiającego o włamaniu lub istotnym uszkodzeniu automatów (§ 4 umowy), a nadto informacje o uzyskanych przychodach z działalności urządzenia traktować jako poufne i nie przekazywać ich osobom trzecim (§ 5 umowy). Skarżący wyjaśnił, że w czasie trwania umowy automaty były cały czas podłączone do prądu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne