Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.24.2024.1.GG
Obowiązki płatnika w związku opodatkowaniem zwrotu kosztów używania samochodów prywatnych w celach służbowych w tzw. jazdach lokalnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący obowiązków płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z opodatkowaniem zwrotu pracownikom kosztów używania samochodów prywatnych dla celów służbowych w jazdach lokalnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Z uwagi na brak samochodu służbowego niektórzy pracownicy Wnioskodawcy na podstawie zawartej indywidualnie umowy cywilnoprawnej korzystają z samochodów prywatnych dla celów służbowych. Z tego tytułu otrzymują comiesięczny ryczałt stanowiący zwrot kosztów użytkowania samochodu prywatnego na rzecz pracodawcy będący iloczynem określonej prawem stawki za jeden kilometr oraz przyznanego limitu kilometrów określonego w umowie. Wysokość ryczałtu samochodowego pomniejsza się o ilość dni nieobecności pracownika lub niedysponowania przez niego samochodem prywatnym na podstawie oświadczenia pracownika.
Pytanie
Czy w przedstawionym stanie faktycznym należy pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych ryczałtów za używanie prywatnych samochodów dla celów służbowych?
Państwa stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.
W Państwa ocenie, wypłata ryczałtu za korzystanie z samochodu prywatnego dla celów służbowych nie stanowi przychodu pracownika, a jedynie zwrot kosztów poniesionych w związku z eksploatacją mienia prywatnego do celów służbowych i nie powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty