Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.774.2023.2.JM
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę wydzieloną z działki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę wydzieloną z działki o numerze ewidencyjnym A jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 23 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę wydzieloną z działki o numerze ewidencyjnym A. Uzupełnił go Pan pismami z 8 grudnia 2023 r. (wpływ 12 grudnia 2023 r.) i z 12 grudnia 2023 r. (wpływ 12 grudnia 2023 r.) oraz w odpowiedzi na wezwanie pismem z 23 listopada 2023 r. (wpływ 4 marca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcy przysługuje prawo własności nieruchomości położonej w miejscowości, gminie, powiecie, województwie, o obszarze 1,62 ha, składającej się z działki ewidencyjnej numer, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Nieruchomość Wnioskodawca nabył w drodze postanowienia sądu w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku z dnia 27 kwietnia 1989 roku oraz umowy darowizny sporządzonej przed notariuszem w dniu 2 listopada 2007 roku za repertorium A. W rejestrze gruntów prowadzonym przez Starostę działka ewidencyjna nr A o obszarze 1,62 ha oznaczona jako pastwiska trwałe (PsIII) i grunty orne (RIVa i RIVb). Przedmiotowa nieruchomość nie jest zabudowana i posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Działka nr A nie jest objęta ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani uproszczonym planem urządzenia lasu, o którym mowa w art. 19 ust. 2 ustawy o lasach, ani decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 wymienionej ustawy. Nieruchomości dotychczas nie stanowiły przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1145, ze 1610 zm.), jak również nie stanowią jego zorganizowanej części. Na skutek podziału geodezyjnego wyżej wymienionej nieruchomości, czyli działki oznaczonej nr A powstać ma między innymi działka o powierzchni około 526 m. Własność 0,0526 ha, która zostanie wydzielona z nieruchomości oznaczonej numerem działki nr A, Wnioskodawca zamierza sprzedać spółce. Co ważne działka obecnie jest wydzierżawiona spółce mającej dokonać jej zakupu pod działalność gospodarczą. Ponadto kupujący podejmie szereg działań związanych z nieruchomością, co zostanie opisane poniżej. Podsumowując z przedmiotowej nieruchomości - działki nr A, zostanie wydzielone 0,0526 ha, które Wnioskodawca chce sprzedać spółce. Czyli sprzedaży podlegać będzie własność 0,0526 ha, która zostanie wydzielona z działki o numerze ewidencyjnym nr A, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Kupująca spółka planuje na wydzielonym, terenie o powierzchni 0,0526 ha z ww. działki wybudować obiekt handlowy o powierzchni zabudowy min. 650 m wraz z miejscami parkingowymi w ilości minimum 20 miejsc postojowych. W akcie notarialnym z dnia 25 listopada 2022 r. – umowa przedwstępna, kupująca nieruchomość spółka zobowiązała się do załatwienia wszystkich formalności związanych z inwestycją na tych działkach. To jest spółka zobowiązuje się do:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty