17.08.2022

Wyrok NSA z dnia 17 sierpnia 2022 r., sygn. II OSK 2624/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz po rozpoznaniu w dniu 17 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 100/19 w sprawie ze skargi M. W. i R. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z dnia 7 listopada 2018 r. nr KO-815/4102/59/18 w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 18 kwietnia 2019 r. sygn. akt IV SA/Wa 100/19 w sprawie ze skargi M. W. i R. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z 7 listopada 2018 r. nr KO-815/4102/59/18 w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) dalej "p.p.s.a.", uchylił zaskarżoną decyzję.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Prezydent Miasta Płocka decyzją z dnia 9 lutego 2018 r. ustalił warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania miejsc postojowych G1 i G2 na lokal mieszkalny oraz miejsc postojowych: G7, G8, G9 i G10 na lokal usługowy z częścią socjalną, przewidzianej do realizacji w [...] przy ul. [...] na działce nr [...]. Kwestionowaną w sprawie decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Płocku uchyliło decyzję Prezydenta i odmówiło ustalenia warunków zabudowy dla tej inwestycji. Ponadto organ II instancji umorzył postępowanie odwoławcze w zakresie odwołania J. D. W ocenie Kolegium ustalenie warunków zabudowy nie jest możliwe, bowiem warunkiem możliwości dokonania zmiany sposobu użytkowania lokalu jest istnienie tego lokalu. Miejsca postojowe usytuowane na parterze budynku nie stanowią lokali, w stosunku do których można dokonać zmiany sposobu ich użytkowania. Taka zmiana wymaga przebudowy części budynku, w której usytuowane są miejsca postojowe. Skoro zaś nie istnieje lokal, który mógłby stanowić lokal mieszkalny lub usługowy, to nie można mówić o zmianie sposobu jego użytkowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne