Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2022 r., sygn. I OSK 764/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Sędziowie: NSA Aleksandra Łaskarzewska del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E.M., J.P. i Z.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Wa 733/18 w sprawie ze skargi E.M., J.P. i Z.S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] stycznia 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 16 listopada 2018 r. oddalił skargę E. M., J. P. i Z. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z [...] stycznia 2018 r. w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyli skarżący, zaskarżając to rozstrzygnięcie w całości i wnosząc o jego uchylenie oraz uchylenie decyzji organów obu instancji bądź przekazanie sprawy Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania, a także o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych. Zaskarżonemu rozstrzygnięciu zarzucili naruszenie:
1) art. 146 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, dalej: kpa, w zw. z art. 20 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2097), dalej: ustawa zabużańska, przez przyjęcie, że przekroczenie pięcioletniego terminu materialnoprawnego od doręczenia ostatecznej decyzji, w którym dopuszczalne jest uchylenie decyzji w trybie wznowienia postępowania, nie jest w przedmiotowej sprawie przeszkodą do uchylenia decyzji w trybie wznowienia postępowania, w konsekwencji zaś niezastosowanie ww. przepisu, na skutek uznania, że art. 20 ustawy zabużańskiej znajduje zastosowanie do spraw zakończonych w reżimie ustawy z 2005 r., podczas gdy przepis ten znajduje zastosowanie do spraw zakończonych w reżimie poprzednio obowiązujących ustaw regulujących kwestie rekompensat za mienie pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty