05.07.2022

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2022 r., sygn. I OSK 2645/20

Dnia 5 lipca 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: sędzia NSA Zygmunt Zgierski sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2022 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 1013/19 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] kwietnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie specjalistycznych usług opiekuńczych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 grudnia 2019 r., I SA/Wa 1013/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosła A. K., zaskarżając wyrok w całości i zarzucając naruszenie:

1. przepisów postępowania. mające istotny wpływ na wynik sprawy tj.: art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) w zw. z art. 151 p.p.s.a. przez oddalenie skargi, w sytuacji gdy decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] kwietnia 2019 r. oraz decyzja Wójta Gminy S. z dnia [...] lutego 2019 r. zostały wydane z naruszeniem art. 7 w zw. z art. 77 § 1 i art. 80 k.p.a., polegającym na zaniechaniu przeprowadzenia postępowania dowodowego w sposób wyczerpujący i wyjaśniający, a nadto wydane po niekompletnym rozpatrzeniu zebranego materiału dowodowego i nie odniesieniu się do części zgromadzonych w aktach dowodów, w tym:

a) wielokrotnych wskazań skarżącej oraz lekarzy potwierdzających, iż dowożenie małoletniej C. K. do placówek oddalonych o 15 – 55 km od miejsca zamieszkania dziecka jest niecelowe i bardzo utrudnione ze względu na stan zdrowia dziecka, które ma szereg dysfunkcji, co w konsekwencji powoduje nieefektywność terapii (ataki padaczki, krzyki, uderzanie głową w jedno miejsce),

b) wskazań lekarzy, iż ze względu na szereg dysfunkcji w rozwoju C.K. zajęcia powinny odbywać się w środowisku domowym, gdyż długotrwała podróż może nasilać objawy epilepsji i autoagresji,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne